Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Letecká škola 7: Financovanie pilotného výcviku

30.3.2011 | Admin ProfiPilot.sk

Financovanie výcviku je pre väčšinu začínajúcich pilotov, ktorí leteckú profesiu chcú vykonávať ako svoje budúce zamestnanie najväčším problémom, ktorému čelia..

Na úvod je nutné poznamenať, že nikto Vám nedá výcvik zadarmo a každá škola bude chcieť na Vás zarobiť. Jedná sa o základný fakt, z ktorého treba pri rozhodovaní vychádzať.

V tomto prípade je otázne koľko – či to bude suma prijateľná s ohľadom na kvalitu služieb, alebo to bude len umelo nafúknutá suma s cieľom vyprázdniť Vám peňaženku čo najviac.

Snažte sa vždy voliť variantu, že si doprajete ten výcvik, na ktorý v súčasnosti máte bez zbytočného zaväzovania sa úvermi.

Majte na pamäti to, že pred Vami bolo nespočetné množstvo ľudí (z ktorých sú dnes už mnohí kapitáni na dopravných lietadlách), ktorí riešili identický problém s financovaním výcviku. Drvivá väčšina z nich boli ľudia vo vekovom rozmedzí medzi 18 – 30 rokov s najrôznejšími možnosťami a skúsenosťami. Väčšina z nich, keď chceli výcvik zahájiť a úspešne ukončiť, tak tvrdo pracovali. Nie len na sebe po leteckej a vedomostnej stránke, ale aj po stránke fyzickej.

Ak riešili skutočne finančný problém, väčšinou neholdovali činnostiam, na ktoré mladí ľudia míňajú najviac svojich peňazí a úspor (zbytočné a prehnané nákupy, rôzne zábavné aktivity a podobne). Ak budete pátrať a hľadať rôzne kľučky na to, ako systém obísť a jednoducho financovať výcvik rôznymi spôsobmi, vedzte, že na revolučné veci pravdepodobne nenarazíte. Dôvodom je to, čo už bolo spomenuté – mnoho ľudí pred Vami riešilo rovnakú dilemu.

Financovanie pilotného výcviku pôžičkou

Mnohé spoločnosti využívajú zapálenie nádejných - budúcich profesionálnych pilotov na presadzovanie si vlastných podnikateľských aktivít. V minulosti a rovnako aj v súčasnosti poskytujú niektoré spoločnosti možnosť úveru, ktorý je priamo zameraný na financovanie pilotného výcviku. Takýto ušľachtilý čin je na prvý pohľad veľmi atraktívny a užitočný pre mladých ľudí, zanietených pre lietanie. Majme však na pamäti to, že Vám nikto nedá žiadny výcvik ani finančný úver zadarmo, resp. každá činnosť v letectve je biznis – zárobok pre danú spoločnosť.

Rovnako aj rôzne formy financovania výcviku účelovými úvermi a pôžičkami. Pôžička na pilotný výcvik je rovnako, ako ktorákoľvek iná pôžička v banke nič iné len bankový produkt vo svojej najjednoduchšej podstate. Z toho vyplýva, že banka Vám požičia istý finančný objem na to, aby ste jej tento obnos vrátili a ešte na Vás dobre zarobí.

Vždy je potrebné čítať medzi riadkami a obzvlášť pri bankových inštitúciách, prípadne pri inštitúciách, ktoré poskytujú finančné pôžičky. Takáto forma úveru býva spravidla okrem toho, že je úročená pomerne vysokým percentom úroku, nevýhodná pre klienta aj z iného hľadiska. Pilotný výcvik je pre banku riziková investícia, preto ak by ste vy sami žiadali tento úver priamo od banky, tak Vám ho s vysokou pravdepodobnosťou neschváli. Je teda nutné, aby sa za Váš úver zaručila nejaká spoločnosť. Tá to však opäť nerobí pre Vaše srdce nadchnuté lietaním. Spoločnosť, ktorá Vám poskytne úver na pilotný výcvik opäť zarába na Vašich úrokoch a nechá si adekvátne zaplatiť to, že sa za Vás zaručí ako finančný garant. V tomto prípade už okrem iného dávate pomerne výrazne zarobiť banke a spoločnosti, ktorá sa za Vás zaručila.

To však stále nie je všetko. Ak si pozorne prečítate všetky zmluvné podmienky, je možné, že v nich narazíte na leteckú školu, kde ste prinútený výcvik zrealizovať.

V praxi to môže vyzerať, že ste si našli školu, kde kompletne celý výcvik od „nuly“ až po zamestnanie dopravného lietadla – licenciu PPL(A), kvalifikácie SEP(L), MEP(L), VFR Noc, timebuilding, IR(A)/ME(SPA) a licenciu CPL(A) pod súhrnným názvom Frozen ATPL(A) získate za povedzme €33.000. Spoločnosť Vám sľúbi pôžičku €40 000 (ktorú keď reálne splatíte, môžete zaplatiť aj €50 000). Vy máte prirodzene obrovskú radosť, pretože okrem výcviku Frozen ATPL(A) si budete môcť z pôžičky zafinancovať napríklad aj typovú kvalifikáciu na Boeing 737.

Sklamanie však príde vo chvíli, keď Vám spoločnosť, ktorá Vám financie požičala striktne vymedzí školu, alebo školy, kde môžete výcvik Frozen ATPL(A) realizovať. Po vyžiadaní si cenovej ponuky zistíte, že daná škola Vám ponúka to celý výcvik Frozen ATPL(A) – t.j. licenciu PPL(A), kvalifikácie SEP(L), MEP(L), VFR Noc, timebuilding, IR(A)/ME a licenciu CPL(A) za €45 000. Teda okrem toho, že miniete celú pôžičku, budete musieť ešte €5000 doložiť zo svojich peňazí a samozrejme pôžičku splatiť aj s úrokmi. Reálne Vám tak pôžička nebude stačiť ani len na výcvik Frozen ATPL(A) a vonkoncom nie na typovú kvalifikáciu na Boeing 737.

Pri pôžičke je potrebné kalkulovať aj so skutočnosťou, že môžete kedykoľvek stratiť zdravotnú spôsobilosť. Je to ako v prípade, ak Vám ukradnú nové auto, ktoré ste si kúpili na leasing. Pokiaľ ste auto nemali poistené proti krádeži, budete musieť leasing za auto posplácať a súčasne auto mať nebudete!

Ak totiž stratíte zdravotnú spôsobilosť (trvalejšia choroba, úraz,...), strácate možnosť vykonávať funkciu profesionálneho pilota – pilota z povolania. Prichádzate tak o produkt, na ktorý ste si zobrali úver, no musíte ho posplácať banke. Ešte horšia situácia môže nastať, ak zostanete bez zdravotnej spôsobilosti počas výcviku. Peniaze sú požičané a súčasne investované, no vy zo zdravotných dôvodov nemôžete dokončiť ani len výcvik. Aj tieto eventuality je treba brať ako reálne. Možno si poviete, že sa Vás netýkajú. Ale len do tej chvíle, kým Vás nepostretnú...

V prípade, ak ste stále rozhodnutý ísť cestou pôžičky, skúste porozmýšľať nad tým, že si požičiate peniaze od rodinných príslušníkov. Ak nie je možné si požičať priamo od rodičov, skúste osloviť širšiu rodinu a všetky pôžičky si patrične zmluvne ošetriť. Ak vo Vašej rodine panujú korektné vzťahy, máte istotu, že Vás „neošklbú“ tak, ako v banke, prípadne inej inštitúcii poskytujúcej úvery na pilotné výcviky a rovnako budete mať slobodu v tom kde a kedy si výcvik budete robiť.

Financovanie pilotného výcviku hotovosťou

Pre financovanie pilotného výcviku formou finančnej hotovosti sa spravidla rozhodujú solventnejší ľudia, z ktorých väčšina peniaze do výcviku investuje ako svoje hobby. Ak patríte medzi ľudí, ktorým môžu výcvik zafinancovať príbuzní, rodičia, prípadne vy z vlastných zdrojov, patríte k šťastlivcom, ktorí sa nemusia zdržiavať problémom financovania. Túto skutočnosť však nemusíte spomínať leteckej škole hneď, nakoľko biznis je biznis a škola sa bude snažiť na Vás zarobiť ešte viac, ako je v skutočnosti treba.

Máte ideálnu možnosť si financovať výcvik tak, ako Vám vyhovuje a získavať kvalifikácie v takom poradí, v akom chcete (samozrejme, ak to predpisová základňa umožňuje). Reálne vždy zaplatíte za výcvik toľko, koľko skutočne výcvik stojí a máte absolútnu voľnosť v tom, v ktorej škole daný výcvik (modul) absolvujete. Ak Vám v inej leteckej škole poskytnú lepšie podmienky pre daný výcvik, nie ste ničím viazaný.

Ak nepatríte medzi solventných ľudí s okamžitou hotovosťou, modulový systém výcviku umožňuje výcvik Frozen ATPL(A) vykonávať ľubovoľne dlho. V minulosti, v časoch, keď boli devízové kurzy dolára, marky, či eura výhodné chodili mladí piloti na letné brigády do zahraničia, kde počas leta zarobili istý obnos peňazí. Zo zarobených peňazí si svojpomocne – zarobenou hotovosťou financovali konkrétny výcvik, alebo modul.

Reálne to vyzeralo tak, že študent vycestoval na letné obdobie na brigádu do zahraničia, kde zarobil na výcvik súkromného pilota – PPL(A). Keď sa zo zahraničia vrátil, zaplatil si výcvik PPL(A). Ak študoval na vysokej škole, tak absolvoval štúdium daného ročníka a opäť na letné obdobie vycestoval, pričom si zarobil na kvalifikáciu na viacmotorové lietadlá – MEP(L) a výcvik VFR Noc. Keď sa vrátil,  prefinancoval si z uvedených peňazí dané výcviky. Takto dotyčný pokračoval až po úroveň Frozen ATPL(A).

V súčasnej dobe nie sú podmienky v zahraničí nastavené tak ideálne, ako kedysi, no pri snahe a kúsku šťastia je tento koncept realizovateľný až dodnes.

Výhoda spočíva v tom, že platíte len za kvalifikácie na ktoré máte reálne k dispozícií hotovostné peniaze. Nehrozí tak riziko toho, že sa zadlžíte, prípadne výcvik preplatíte o horibilnú sumu. Máte istotu, že to, za čo ste si zaplatili už máte a financie nikomu nedlžíte.

Opäť máte možnosť slobodného výberu leteckej školy, typu lietadiel na akých budete výcvik vykonávať. Okrem iného benefit spočíva aj v tom, že pri vhodnej voľbe zahraničnej krajiny nadobudnete perfektné jazykové zdatnosti z angličtiny. Ak patríte medzi menej solventných, rozhodne odporúčame vydať sa za svojim snom v podobe kabíny dopravného lietadla touto dlhšou, no o to spoľahlivejšou a prehľadnejšou cestou.

Profesionálna letecká škola v Bratislave

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...