Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Z USA do Kanady: Za pár eur a so zážitkami

22.10.2014 | Majo Oravec

Šestokilometrový let, ktorý stojí za zmienku.

Oproti ostatným turistom v NYC som mal k tým všetkým notoricky známym veciam v NYC na obdivovanie jednu na vyše. Bola dostupná na každom kroku a pre mňa aj trochu nebezpečná.

Prečítajte si aj prvý článok zo série:

Kľukatá cesta za oceán: Letíme do USA

To viete, keď vám nad hlavou stále niečo lieta a vy to musíte vidieť. Tak sa stalo, že neraz som sa stratil, potkol alebo aj do niečoho narazil. No povedzte sami, dá sa nechať si utiecť a nepozrieť sa na všetky tie lietadlá a vrtuľníky, ktoré boli v jednom kuse nad vami?

Vo vzduchu sa proste stále niečo dialo a k videniu boli či už vyhliadkové, policajné alebo záchranárske vrtuľníky, a to takmer nepretržite. Spolu s nimi lietadlá, ktoré prilietali alebo odlietali na jedno z troch letísk v New Yorku.

Ako sa dostať z NYC do Toronta

Jedným z tých troch letísk bola aj LaGaurdia (LGA). Práve z toho letiska 15. januára 2009 vzlietol A320 smerujúci do Atlanty cez Charlote. Jeho let sa skončil v rieke Hudson, a to po tom, čo mu zlyhali oba motory kvôli husiam.

Práve z tohto letiska som mal naplánovaný odlet aj ja. Zatial som sa nechystal domov, ale iba do neďalekého Toronta, kde býva moja sestra. 

Výber letenky, tak ako to už u mňa býva zvykom, bol plný hľadania a kalkulovania. Na výber som mal jedno z troch letísk, JFK (J.F.Kenedy int. Airport), NWR (Newark) a LGA.

Letisko Laguardia je k Manhattanu, kde som býval, najbližšie a tak padla voľba práve na tento vzdušný prístav. Ďalej som mal na výber nespočetné množstvo leteckých spoločností. Cena jednosmernej letenky sa pohybovala od 100 dolárov (cca 78 eur) vyššie v závislosti od času odletu.

Ostávalo si už iba vybrať. V ponuke boli chuťovky ako napríklad let s Air Canadou do Montrealu s A320 a odtial s A330 do Toronta za 105 USD. Veľmi zaujímavý let. Škoda, že trval 7 hodín, takže napriek zaujímavej trase (dokonca s wide body na 500 km segmente), bol tento let zavrhnutý.

West Jet na jednotku

Prelustroval som ozaj veľký počet spoločností, ale tí čo mali let v rozumnom čase, boli drahí, ako napr. American Airlines s odletom o 11:00 a cenovkou 270 USD. Alebo tí, čo mali letenku lacnejšiu, tak ju mali iba s príručnou batožinou s dosť veľkým poplatkom (cca 50 USD) za batožinu do podpalubia. Tak som si spomenul na West Jet a zablúdil aj na ich portál. Rozpamätal som sa na ich peknú vianočnú akciu a bol som úprimne zvedavý.

Lacné letenky môžete nájsť na:

www.cheapflights.com  

www.kayak.com

www.flights.expedia.com  

www.senturia.aero 

Zostal som veľmi milo prekvapený, veď cena 82 USD hovorí sama za seba. Druhé, priam šokujúce prekvapenie bolo, že cena bola aj s taxami a dokonca s batožinou. Pre istotu som to preveril a keď som bol ubezpečený, že sú tam ozaj aj taxy a aj tá batožina, tak klik, klik, klik a tiket bol v mojej e-mailovej schránke. Jedinou nevýhodou bolo, že išlo o prvý ranný let, ktorý mal odlet o 6:15.

Za málo peňazí veľa muziky

V deň odletu som si trošku privstal. Cestu s busom na LaGuardiu s prestupom v nočnom Harleme som zamietol. A tak som ráno o štvrtej pohodlne sedel v taxiku.

Samotný taxik stál 25 USD, TIP (tringelt) som nechal 5 USD, čo sa vodičovi zdalo málo a začal sa so mnou hádať. Nepomohol si. Keď som si začal pýtať naspäť aj tých päť dolárov, treskol dverami a nespokojne odišiel preč. Pomyslel som si, "ako krásne začína tento deň". Na rade bol check-in a môj prevážený kufor.

Tento problém bol vyriešený rovnako ako v PRG, s úsmevom a dobrou náladou agenta. Nasledovali štandardné procedúry a bol som ani neviem ako v B737-600 West Jetu.  Load factor okolo 75%. Rýchly štart za svitania a bleskové stúpanie cez zvrstvenú oblačnosť.

Nastal čas na palubný servis, kde k mojemu ďalšiemu prekvapeniu sa podávala teplá bageta s džúsom a čajom alebo kávou. Nechýbalo ani IFE, ktoré výborne dotváralo príjemnú atmosféru na palube.

Samotný let bol vedený ponad Niagaru, ktorá bola žiaľ zahalená pod oblakmi.  Ako bonus sme dostali vyhliadkový let nad Torontom, ktoré sme v rámci klesania celé dvakrát obleteli. K videniu tak bola CN Tower, hokejová hala Air Canada Centre, ale aj mnohoprúdové diaľnice podobné tým naším na slovensku.

Keď mám ohodnotiť spoločnosť West Jet, tak iba a len pozitívne. Nenašiel som jedinú chybu a veľmi rád, dokonca prioritne, budem ich služby využívať aj v budúcnosti.

Nabudúce o tom, ako si American Airlines nerobí veľkú hlavu z meškania a o tom prečo sa im budem vyhýbať tak, ako sa len bude dať.

Súvisiace články

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...