Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Letecký park Open Skies: od Herculesu po Antonov

21.10.2013 | Michal Domček

Rusi monitorujú Slovensko.

V dňoch od 20. do 23. októbra sa v slovenskom vzdušnom priestore uskutoční séria pozorovacích letov v rámci programu Open Skies. Lety budú vykonávať ruskí inšpektori na palube špeciálne upraveného lietadla An-30, ktoré bude štartovať z vojenského letiska v Malackách – Kuchyni. Koncom týždňa sa monitoring presunie nad územie Českej republiky.

Otvorené nebo nad (takmer) celou Európou

Open Skies je program prieskumných letov ponad územia jeho účastníkov, ktorý má zaručiť transparentnosť vojenských síl a aktivít. Zmluva o programe Open Skies vstúpila do platnosti v roku 2002 a dnes sa na programe podieľa celkom 34 štátov v Európe a v Severnej Amerike.

Zaujímavosťou tohto programu sú typy monitorovacích lietadiel a ich výbava, ktorá podlieha špeciálnej certifikácii. Oficiálnymi lietadlami Open Skies pre USA sú tri stroje OC-135B – modifikácie typu C-135 Stratolifter so sedemčlennou posádkou a bohatou výbavou kamier, ktoré umožňujú letecké snímkovanie vo výškach od 900 do 10 000 metrov.

Herkules a SAMSON

Kanadské označenie nesie ďalší stroj z flotily Open Skies, transportné lietadlo C-130 Hercules vybavené prieskumným kontajnerom SAMSON. Ide o úpravu palivovej nádrže typu CC-130 pre nesenie pozorovacích senzorov. Systém okrem Kanady využíva ďalších 8 štátov, ktoré sa podieľajú na nákladoch na jeho prevádzku.

Vlajkovou loďou programu Open Skies v Rusku bude v blízkej budúcnosti Tu-214ON – pozorovacia verzia typu Tu-204-200. Prvé z dvoch týchto lietadiel prevzalo ruské ministerstvo obrany v auguste tohto roku.

Inšpekčné lety na našej oblohe však v týchto dňoch vykonáva lietadlo An-30, ktoré sa dá od pôvodného typu An-24/26 rozoznať najmä vďaka presklenej prednej časti. Práve lietadlo tohto typu malo v máji 2012 na letisku v Čáslavi nehodu, keď sa  posádke nepodarilo vysunúť podvozok a stroj po núdzovom pristátí zachvátil požiar.

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...