Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

TOP videá: Lietadlové lode

28.11.2014 | Michal Domček

To najzaujímavejšie zo sveta plávajúcich letísk.

Dômyselný produkt ľudského umu alebo ničivý zbraňový systém? Nech už je tak či onak, technické riešenie lietadlových lodí mnohých fascinuje. Najznámejšie plávajúce kolosy sú tie s americkou vlajkou, vo výzbroji ich však má aj Rusko, Čína, India, Veľká Británia či Francúzsko.

O popularitu lietadlových lodí sa vo veľkej miere pričinil americký film Top Gun. Zaujímavosťou je, že popri legendárnych lietadlách F-14 Tomcat sa vo filme objavili aj stíhačky F-5 Tiger – v úlohe nepriateľských MiG-ov.

Lietadlová loď je domovom niekoľkých desiatok lietadiel a takmer štyri a pol tisícovej posádky. Pozrime sa na to, ako vyzerá bežný operačný deň na palube tohto plávajúceho letiska.

EA-6B Prowler, E-2 Hawkeye, C-2 Greyhound patria medzi typy lietadiel, dokonale prispôsobené špecifickým podmienkam a úlohám lietadlových lodí. Štarty a pristátia niektorých z nich si môžete pozrieť pekne zblízka:

Práca pilotov pôsobiacich na lietadlových lodiach určite patrí medzi najvzrušujúcejšie. V nasledujúcom videu môžeme nahliadnuť do ich „kancelárie“ – kokpitu stíhačky F/A–18:

Budúcnosť námorného letectva, minimálne toho amerického, má meno F-35. Nová generácia bojových lietadiel, schopných takmer zvislého vzletu a pristátia, už absolvovala aj letové testy na palube.

titulná foto: wikipedia.com

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...