Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

TOP letiská: Tieto sú najstaršie na svete

25.11.2014 | Juraj Lošonský

Nová séria článkov o zaujímavých letiskách.

Potreba postaviť letiská vznikla s prvými ovládateľnými lietadlami a letmi, ktoré sa uskutočňovali od začiatku 20. storočia.

1. Prvé letisko bolo teda logicky úzko späté so staviteľmi prvého motorového lietadla – bratmi Wrightovcami. College Park Airport (Maryland, USA) bolo otvorené v auguste roku 1909. Práve tu mali bratia Wrightovci učiť amerických vojakov lietať.

2. Druhé najstaršie letisko sa nachádza v Nemecku, konkrétne v meste Hamburg. Letisko bolo otvorené v januári 1911 a ide v súčasnosti o najstaršie medzinárodné letisko v prevádzke.

Od otvorenia prešlo viacerými renováciami, pričom posledná, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2001 až 2009 (za viac ako 350 miliónov eur), urobila toto letisko jedným z najmodernejších v Európe a v súčasnosti sa cez jeho brány prepraví viac ako 13 miliónov pasažierov ročne.

3. Bukureštianske letisko Aurel Vlaicu v Rumunsku bolo otvorené v roku 1912 spolu s leteckou školou. V roku 1920 tu mala svoju základňu spoločnosť CFRNA, ktorá prevádzkovala lety aj do Prahy, Viedne, Budapešti či do Paríža.

Do roku 2012 letisko prepravilo ročne približne 2 milióny cestujúcich, no od marca 2012 bolo vyhradené čisto pre biznis lety.

4. Opäť nemecké letisko, tentoraz letisko Brémy, bolo otvorené 16. mája 1913, no podobne ako letisko v Hamburgu, bolo počas prvej svetovej vojny využívané na vojenské účely. 

Znovuotvorené bolo 18. júla 1920, kedy začala lietať pravidelné lety do Amsterdamu spoločnosť KLM. V roku 2012 prepravilo takmer dva a pól milióna cestujúcich, ktorí mali možnosť letieť prevažne spoločnosťami Ryaniar a Germania.

5. Do roku 1961 bolo letisko Rome Ciampino jediným letiskom v Ríme. Otvorené bolo v roku 1916 a v súčasnosti je to základňa Ryanairu, ktorý tu spolu s WizzAir prevádzkuje väčšinu letov. V minulom roku prešlo bránami letiska takmer päť miliónov cestujúcich. 

6. Šieste najstaršie, no aj šestnáste najrušnejšie letisko sveta, to je opis amsterdamského letiska Schiphol, ktoré ročne prepraví viac ako 50 miliónov cestujúcich. V súvislosti s názvom koluje mnoho legiend, pričom jedna z nich odkazuje na pohrebisko lodí (Schiphol - Ship grave), ktoré tam v plytkých vodách uviazli.

Letisko bolo otvorené najskôr ako vojenská základňa v roku 1916, neskôr však bolo určené výhradne pre komerčné lety, ako je tomu aj dnes. Letisko v Amserdame niekoľkokrát navštivil aj Concorde.

7. Letisko Paris - Le Bourget začalo prevádzku v roku 1919 a do roku 1932, kedy bolo vybudované letisko Orly, to bolo jediné parížske letisko. Od roku 1977 bolo ako jedno z prvých určené pre biznis lety a nachádza sa tu množstvo firiem, ktoré sú zacielené práve na túto klientelu.

Niečo z našich dejín

Čo sa týka letísk na Slovensku, respektíve v Českej republike, prvenstvo má letisko Cheb (ČR), ktoré vzniklo v rokoch 1916 – 1917, slúžilo ako letisko Československej armády a na konci vojny bolo zničené. Obnovené bolo v rokoch 1940 a vyrábali sa tu lietadlá pre Luftwaffe.

Ďalším bolo letisko Praha-Kbely, ktoré bolo otvorené v decembri 1918 a až do roku 1937, kedy bolo otvorené letisko Ruzyne, reprezentovalo centrum československého letectva. V súčasnosti je letisko vojenské a využíva ho aj letka ministerstva obrany. V areáli letiska je aj letecké múzeum, ktoré patrí k najväčším v Európe.

29. októbra 1923 pristálo na letisku vo Vajnoroch prvýkrát lietadlo Československých aerolínií na trase Praha – Bratislava.

Od roku 1947 sa začali prípravné práce na súčasnom letisku v Ivanke pri Dunaji. Prevádzka bola zahájená v roku 1951 a súčasný názov, Letisko Milana Rastislava Štefánika, nesie od roku 1993. Aktuálna kapacita je 5 miliónov cestujúcich ročne.

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...