Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Letisko Bratislava: B747 sme obmedzili, inak konať nemôžeme

21.11.2014 | Peter Steigauf

Šéf letiska odmieta diskrimináciu.

Ako sme vás už informovali aj v našom komentári, naše najväčšie letisko prišlo s obmedzením (správa NOTAM) pre lietadlá typu Boeing 747. Šéf Letiska Bratislava Ivan Trhlík tvrdí, že na takýto krok majú relevantné dôvody. Prinášame jeho stanovisko.

Ivan Trhlík, prvý muž bratislavského letiska

„Boeing 747, predovšetkým tej kategórie, ktorá je najťažšia, je typ lietadla, ktorý nie je určený na dlhodobé parkovanie na Letisku Bratislava,“ ozrejmuje pre ProfiPilot Trhlík. Doplnil, že predovšetkým v letných mesiacoch ho môžu umiestniť na stojánku, ktorú bežne používajú pre odmrazovanie či za účelom umývania lietadiel.

„V prípade zimných mesiacov nastáva problém. Keď sa staval terminál, na toto sa nemyslelo,“ poukázal Trhlík. „Odbavovací priestor pre lietadlá je zúžený natoľko, že nikto iný by za týmto lietadlom neprešiel,“ zdôraznil.

Na tento typ lietadla nemá letisko zabezpečený tlačný ani ťažný mechanizmus. „Na kríži dráh sa zablokuje predná noha lietadla a my ho nebudeme schopný dostať preč,“ ilustruje s tým, že by museli povolať pomoc zo susednej Viedne či Ostravy.

ČÍTAJTE VIAC: Naživo s Ryanairom: Základňa v Bratislave

Obmedzovať nechcú

Práve slovenská letecká spoločnosť Air Cargo Global – zameraná na nákladnú prepravu – má dve lietadlá typu B747. „Majiteľov sme na túto skutočnosť upozornili,“ vraví o obmedzeniach pre parkovanie v zimných mesiacoch Trhlík.

„Naďalej s nimi rokujeme, handlingovú zmluvu ešte nemáme,“ okomentoval riaditeľ letiska.  Spomenul aj konkrétny prípad s lietadlom spoločnosti. „Zablokovali prah dráhy 04, významne sa zmenil vietor – na bočný, nebolo možné pristávať na dráhu 13/31 a mali sme problémy.“

„Nechceme nikoho blokovať ani diskriminovať. Nemôžeme si ale dovoliť, aby sa podobný prípad opakoval,“ uzavrel.

Súvisiace články

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...