Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Rex a jeho trápenia: Pilot hrdinom

28.1.2014 | Majo Oravec

Podaktorí hrdinovia z prvej svetovej vojny to na britských ostrovoch majú ozaj ťažké.

História sa vracia

Sú už takmer sto rokov po smrti a predsa nemajú pokoj. Týka sa to hlavne tých, ktorí sa síce hrdinskými skutkami preslávili, ale nenarodili sa v Británii. Nič na tom nemení ani fakt, že boli normálnymi britskými občanmi. Podobný problém zažíva aj nebohý pilot RAF Reginald „Rex“ Warneford.  Pilot, ktorý ako prvý zostrelil nemeckú vzducholoď počas prvej svetovej vojny.

Briti sa totiž rozhodli, že vybudujú pomníky svojim hrdinom. Plán je taký, že majú byť rôzne roztrúsené po Anglicku – v mestách, kde sa dotyčný narodil. Krásna myšlienka, avšak... Na tých, čo sa narodili mimo vlasť – v kolóniách, ktorých v tej dobe mala Británia neúrekom – nik nemyslel.

Možno aj myslel, ale s pomníkmi pre nich sa neráta ani na miestach v Anglicku, kde dlhodobo žili. Táto udalosť vyvolala ohromný rozruch aj v mestečku Exmouth, v ktorom Rex žil po návrate z Indie.

Rex: Prečo ho spomíname?

Reginald Warneford, prezývaný Rex, sa narodil britským rodičom v Indii, konkrétne v roku 1891. Po ukončení pôsobenia jeho rodičov v koloniálnej správe sa celá rodina presťahovala späť do vlasti na ostrovoch. Tu sa mladý Rex rozhodol, že svoj život zasvätí armáde a rýchlo rozvíjajúcemu sa letectvu.

Po vypuknutí prvého svetového konfliktu už mal za sebou výcvik a bol hotovým pilotom. Aj keď iba s minimom leteckých skúseností. O bojových skúsenostiach ani nehovoriac. Začiatkom vojny sa letecká stratégia opierala o sólové lety. Zopár takýchto absolvoval aj Rex. Tie však nepriniesli nič čo by stálo za zmienku. Zlom nastal v lete v roku 1915.

Krst ohňom

Rex bol začlenený do letky, ktorá mala v ten deň patrolovať nad územím okupovaného Belgicka. Mladý pilot mal však pramálo skúseností lietaním vo formácii, a tak sa stalo, že sa od letky odčlenil a stratil. Pri pokuse o návrat narazil na nemeckú vzducholoď.

Obrovský stroj s obrovskými motormi dal vetchému jednoplošníku z dreva a plátna riadne zabrať. Trvalo takmer hodinu, kým ho Rex dobehol a mohol nastať boj. V tej dobe boli vzducholode vyzbrojené guľometmi – podobne ako bombardéry v druhej svetovej vojne.

Preto zostreliť takéhoto obra nebola žiadna maličkosť. Po guľometnej prestrelke, kde zopár rán utŕžila každá strana, bol však výsledok rovnaký ako na začiatku. Vzducholoď dokonca aj vystúpala nad Rexov dostup do bezpečia. Avšak z neznámych dôvodov opäť sklesala, čo sa jej v konečnom dôsledku stalo osudným.

Sľubný začiatok a rýchly koniec

Rexovi sa podarilo vystúpať nad ňu a presným zásahom malej bomby poslať vzducholoď tam, odkiaľ niet návratu. V tom okamihu sa Reginald „Rex“ Warneford stal prvým letcom RAF, ktorý zostrelil vzducholoď. Za tento úspech sa stal národným hrdinom a bol ocenený aj Viktóriiným krížom.

Pár dní po svojom obrovskom úspechu už bol opäť v službe. Pri testovacom lete nového lietadla praskla vzpera medzi krídlami. Z dvojplošníka sa razom stáva polovičný dvojplošník, na ktorom si gravitácia vyberá svoju daň. Jednoducho povedané, celé ľavé krídlo nevydržalo nápor a odtrhlo sa.  Rex umiera pri prevoze do nemocnice. Na jeho pohrebe sú tisíce ľudí.

Je to dôkaz toho, že bol považovaný za ozajstného hrdinu. A nie len bol, ale ešte stále aj je, keďže do boja za vybudovanie pomníka aj preňho sa zmobilizovalo kopec ľudí, a to aj 99 rokov po jeho smrti.

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...