Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Airshow v strednej Európe: TOP5 očakávaní

16.7.2013 | Peter Steigauf

Sólisti aj akrobatické skupiny - vyberáme to najlepšie..


Už na budúci víkend štartuje v Zeltwegu prvá z tohtoročných veľkých leteckých show v regióne strednej Európy. Pripravili sme pre vás top 5 najzaujímavejších a najočakávanejších momentov, ktoré ponúkajú letecké dni v našom okolí.

1. S červenou hviezdou

Doslova husársky kúsok sa podaril organizátorom leteckej show v Kecskeméte, keď na začiatku roka oznámili potvrdenú účasť akrobatickej skupiny Russkije Viťazi.

Prestížny ruský tím, ktorí si mnohí pamätajú z leteckých dní SIAD v Bratislave, momentálne lieta so štyrmi Suchojmi Su-27. Obdivovatelia techniky pochádzajúcej z bývalého Sovietskeho zväzu si prídu na svoje aj na statickej ukážke, do Maďarska totiž zavíta sprievodný dopravný Il-76, ukrajinský „Flanker“ či Su-25 z Bulharska.

2. Španielski kolibríci aj orli

aishow_top 5_02.jpgMálo vídaná akrobacia vrtuľníkov a ešte k tomu zo Španielska? Takúto lahôdku pripravujú organizátori Dní NATO v Ostrave. Na svoje - zatiaľ najvzdialenejšie - vystúpenie sem priletí vrtuľníkový tím Patrulla Aspa s piatimi strojmi EC-120 Colibri.

Smerom na severovýchod z Pyrenejského polostrova sa vyberú aj ich kolegovia zo skupiny Patrulla Aguila. Svoje umenie predvedú nielen v Kecskeméte a Zeltwegu, ale aj 31. augusta a 1. septembra na letisku Sliač.

3. Akrobati od tisícich jazier

aishow_top 5_03.jpgProtikladom južanského temperamentu je severská chladnokrvnosť. Nie celkom to platí v prípade fínskej akrobatickej skupiny Midnight Hawks, ktorej piloti na štyroch lietadlách Hawk predvádzajú adrenalínové kúsky porovnateľné s európskou špičkou. Jedno z troch ich zahraničných vystúpení budú môcť vidieť návštevníci leteckej show v poľskom Radome.

4. Holandský Apache: fléry a premety

apache_1.jpgAirshow Radom pripravuje niečo špeciálne aj pre fanúšikov helikoptér. Ako jediná v rámci strednej Európy totiž ponúkne vystúpenie vrtuľníka AH-64 Apache z Holandska.

Holandský demo team pripravil pre rok 2013 nové špeciálne sfarbenie svojho stroja aj obmenenú sekvenciu manévrov. Isté je, že piloti nebudú šetriť pri vystreľovaní klamných cieľov.

5. Lietajúca história na Sliači

aishow_top 5_04.jpg

Zreštaurované lietadlá z obdobia studenej vojny zatiaľ v našich končinách nepatria k bežným javom. O to vzácnejší je MiG-15UTI, ktorý lieta vďaka úsiliu poľskej organizácie Fundacia Polske Orly.

Tento rok sa predstaví aj na leteckých dňoch SIAF a určite nebude jediným veteránom – na Sliač priletí aj britská legenda Spitfire, ruský Jak-3 a americký F-4U Corsair.

Autor: Michal Domček

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...