Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Slovenskí plachtári prepísali históriu, v súťaži FCC preleteli 752 km

21.4.2011 | Admin ProfiPilot.sk

Slovenskí plachtári prepísali históriu. Na prestížnej medzinárodnej súťaži v bezmotorovom lietaní vetroňov FCC Gliding 2011, ktorá od 8. apríla prebieha na letisku, po prvý raz na Slovensku i v bývalom Československu uskutočnili v strednej Európe súťažný prelet v dĺžke 752,2 kilometra. Doterajším rekordom bola vzdialenosť 600 km. Informoval o tom dnes riaditeľ pretekov Jozef Horniak..

Podľa neho to bola odvaha aj od ľudí, ktorí pripravovali trasu letu. Sledovali však, ako sa do nedele (17.4.), kedy rekord padol, vyvíja počasie. Pretože práve vhodné letové počasie bolo okrem dobrej koordinácie štartu prvoradou podmienkou úspechu.

Motorové lietadlá Dynamic WT 9 najskôr do vzduchu v priebehu niekoľkých desiatok minút vyviezli nad letisko 32 vetroňov danej triedy, aby mohli regulárne naraz vyštartovať na trať. Využívajúc stúpavé vzdušné prúdy, potom najskôr zamierili nad Nový Targ v Poľsku, postupne preleteli ponad určené body nad slovensko-maďarskými hranicami pri Komárne, ďalej leteli k Trechovej, vracali sa späť nad Partizánske a potom už pristávali na prievidzskom letisku. Celú trasu preletelo iba osem vetroňov. Najrýchlejším a zároveň víťazom dňa sa stal slovenský reprezentant Pavol Černý z Martina. Druhý bol tiež slovenský pilot Maroš Divok zo Spišskej Novej Vsi. Víťaz dosiahol preletovú rýchlosť 112 km.

zdroj a viac informácií na sme.sk 

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...