Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

15 dní do SIAFu 2013

15.8.2013 | Vladimír Vido

Posledný augustový víkend (31.08.- 01.09.2013) sa už tradične na letisku Sliač uskutočnia medzinárodné letecké dni SIAF 2013. Poďme sa pozrieť, na čo sa môžeme tento rok tešiť:

Letisko Sliač je domovskou základňou stíhacích lietadiel Vzdušných síl SR. Práve tieto stroje sa predvedú v nasledujúcich ukážkach:

 • 1x MiG-29AS - ukážka vysokej pilotáže
 • 2x MiG-29AS - manévrový vzdušný boj
 • 1x L-39C/ZA Albatros - ukážka vysokej pilotáže

Po dlhých deviatich rokoch (od SIAD-u 2004) zavíta na Slovensko Suchoj Su-27 Flanker ukrajinského letectva.

Ťažký stíhací stroj Suchoj Su-27 Flanker je priamou protiváhou amerického typu F-15. Táto ukážka bude jednou z najpôsobivejších. Práve pri tomto type sa v letectve začal používať  termím "supermanévrovateľnosť". Prečo presne? Nuž, prídťe sa pozrieť. :) 

Okrem letovej ukážky Su-27 sa na statickej ukážke predstaví aj ukrajinský bitevný stroj Su-25 a transportný An-26.

Mohutnú Su-27 budú svojimi sólo vystúpeniami dopĺňať ľahšie prúdové stroje. Aj tu sa bude na čo pozerať:

 • Eurofighter Typhoon - Rakúske letectvo
 • F-16 Falcon - oranžové žihadlo z Holandska
 • JAS-39 Gripen - Švédske kráľovské letectvo
 • 2x Su-22 - Poľské letectvo
 • L-159 Alca - České letectvo

Na statike budú rovnakú kategóriu dopĺňať stroje Mirage F1, Panavia Tornado, JAS-39 Gripen, F-16 a samozrejme MiG-29 a L-39.

Pre tých, ktorí majú radi na oblohe veľa lietadiel pohromade, je pripravená atraktívna ukážka španielskeho tímu "Patrulla Aquila". Sedmička strojov C-101 v pestrom sfarbení a za použitia dymových efektov, predvedie nad Sliačom svoju perfektnú zlietanosť.

A tohoročné vystúpenia tejto skupiny predvedené napr. v Zeltwegu dávajú tušiť, že sa je naozaj na čo tešiť.

Úplne po prvýkrát sa na slovenskom nebi predvedie akrobatické zoskupenie z Talianska - Pioneer Team

Skupina lieta na výkonných vrtuľových lietadlách Pioneer 300/330. Len štyri, a vrtuľové lietadlá - na prvý pohľad by sa to mohlo zdať ako priemerné vystúpenie, ktoré  tak veľmi nezaujme. Skúste si ale pozrieť toto:

A zo zeme to vyzerá ešte lepšie. :)

Keď sa povie najslávnejšie lietadlo 2. svetovej vojny, veľa ľuďom zíde na um práve ďaľšia hviezda tohtoročného SIAF-u: Supermarine Spitfire.

Toto nádherné lietadlo s nezameniteľným eliptickým krídlom sa predvedie vo vzduchu, kde  ho doplnia nemenej zvučné mená - sovietsky Jak-3 a americký palubný F4U Corsair. A v kategórii historických strojov máme ešte jeden - poľský MiG-15UTI.

Divácky veľmi zaujímavé sú aj ukážky vrtulníkovej techniky:

 • S-70 Blackhawk – Rakúske letectvo
 • Mi-24V – České letectvo
 • Mi-17 Mi-171 – Slovenské letectvo

Najviac však láka ďaľšia premiéra SIAF-u: Bo-105 od Red Bull flying teamu, ktorý vo vzduchu predvádza dychvyrážajúce kúsky ako jediný na svete.

Zabudnúť nemôžeme ani na jedinečnú show v podaní majstra leteckej akrobacie Zoltána Versa na lietadle Extra 300.

Zhrnuté a podčiarknuté – čaká nás veľmi zaujímavý ročník leteckých dní SIAF 2013, na ktorý sa určite oplatí prísť.

TOP7 zopár rád na záver:

1. Pri ceste na letecký deň sa nikdy neriaďte časom, ktorý vypočíta navigácia. Treba si uvedomiť, že cesty budú preťažené veľkým množstvom áut a kolónam sa nevyhnete. Odporúčame vyraziť o niekoľko hodín skôr, aby ste na letecké dni dorazili v pohode a bez zbytočných stresov.

2. Keď už budete v kolóne, majte trpezlivosť a dodržiavajte dopravné usmernenia i pokyny policajtov či organizátorov. Každý chaos navyše iba predlžuje kolónu.

3. Zvážte, či nie je výhodnejšie dostať sa na letecké dni napr. vlakom. Z cieľovej stanice je zabezpečená priama kyvadlová doprava na letisko. Autá sa v poslednom čase stávajú prostriedkom, s ktorým to trvá na letecký deň najdlhšie.

4. Ak chcete byť v centre diania celý víkend, máte priamo na Sliači možnosť stanovania vo vyhradených priestoroch.

5. Nezabúdajte na pitný režim a hlavne dávajte pozor na deti. :) Aj na letisku sa správajte sa organizovane – veľa vecí to uľahčí nielen organizátorom, ale hlavne vám.

6. Dávajte si pozor na svoje veci, nenechávajte v aute pohodené predmety, ktoré by mohli byť pre zlodeja lákavé. Mobil či peňaženku majte v predných vreckách.

7. Ľudia, ktorí budú pri lietadlách na statickej ukážke, sú tam preto, že majú radi lietanie a lietadlá – neváhajte sa ich spýtať na čokoľvek, aj keď nie všetci vám budú rozumieť po slovensky. :)

 

Súvisiace články

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...