Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Prečo je obloha modrá a oblaky biele?

17.9.2007 | Admin ProfiPilot.sk

   Čistú bezoblačnú oblohu pozorujeme vždy ako modrú. Deje sa tak preto, lebo slnečné svetlo prenikajúce atmosférou je rozptylované molekulami dusíka a kyslíka (majú prevážne zastúpenie v atmosfére 78% N, 21% O2) v závislosti od jeho vlnovej dĺžky. Farby s kratšou vlnovou dĺžkou – modrá/fialová je rozptylovaná viac ako farby na opačnom konci viditeľného spektra –oranžová/červená. Chcete vedieť detaily? Prečítajte si tento článok..

   Čistú bezoblačnú oblohu pozorujeme vždy ako modrú. Deje sa tak preto, lebo slnečné svetlo prenikajúce atmosférou je rozptylované molekulami dusíka a kyslíka (majú prevážne zastúpenie v atmosfére 78% N, 21% O2) v závislosti od jeho vlnovej dĺžky. Farby s kratšou vlnovou dĺžkou – modrá/fialová je rozptylovaná viac ako farby na opačnom konci viditeľného spektra –oranžová/červená.Prečo sú oblaky biele?

   Oblaky sa skladajú z vodnej pary, ktorej čiastočky sú neporovnateľne väčšie ako molekuly dusíka a kyslíka. To spôsobuje, že sa dopadajucé svetlo rozptyľuje v celom spektre rovnako bez ohľadu na vlnovú dĺžku. Zmes všetkých farieb spektra dáva farbu bielu, čo dokázal Isaac Newton už v roku 1666.

   Dá sa povedať, že farba prostredia závisí od veľkosti častíc, ktoré sa v ňom vyskytujú, a aj od toho, ako sa na zdroj svetla pozeráme. Keď pri východe alebo západe hľadíme priamo k slnku, prevláda oranžová a červená farba. Modrá bola vo väčšej miere rozptýlená do priestoru.

Modrá hmla

   V niektorých horských oblastiach môžeme pozorovať modrú hmlu. Častice (200 nm), ktoré rozptyľujú modré svetlo vznikajú reakciou aerosólov z vegetácie s ozónom.


   Výbuch sopky alebo rozsiahly lesný požiar vnesú do atmosféry jemné čiastočky (500-800 nm), ktoré rozptyľujú hlavne červené svetlo.Dúha – celé farebné spektrum

   Akonáhle slnečný lúč prejde dažďovou kvapkou, objavia sa tieto farby. Je to preto, že slnečný lúč sa láme na rozhraní vody a vzduchu a tak sú jednotlivé farby od seba oddelené. Tieto oddelené farby prechádzajú dažďovou kvapkou a vytvárajú spolu vytvárajú dúhu.

Polárna žiara

   Polárna žiara je jav vyvolávaný kôli zmene pôsobenia slnečného vetra (prúdu nabitých častíc ) vo vrchnej vrstve atmosféry. Výskyt tohto javu prevláda v polárnych oblastiach, kôli vychylovaniu častíc slnečného vetra magnetickým poľom Zeme.


Prečo je teda obloha modrá a nie fialová?

   Z dôvodu menšej citlivosti ľudského oka na fialovú farbu, vnímame oblohu skôr ako modrú.

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...