Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Za núdzovým pristátím na pláž je zlomený kľukový hriadeľ

16.7.2013 | Admin ProfiPilot.sk

Lietadlo, ktoré zasiahlo a zabila muž z amerického štátu Georgia počas núdzového pristátia na pláž ostrova Hilton Head Island pláže tento mesiac mal podľa všetkého zrejme zlomený kľukový hriadeľ. Majiteľ spoločnosti Lancair to vo štvrtok potvrdil médiám. Lom vzniknutý zlomením kľukového hriadeľa zapríčinil oddelenie vrtule od trupu, dodal..

Lietadlo Lancair IV-P pilotoval Edward Smith (62r.), z Chesapeake vo Virgínii, pristál v blízkosti Palmetto Dunes o približne 18 hodine lokálneho času, dňa 15. Marca a pri tom zabil 38-ročného Roberta Jonesa z Woodstocku, Ga, keď sa venoval joggingu na pobreží oceánu. Podľa Federálneho úradu pre letectvo a Joa Bartelsa, majiteľa spoločnosti Lancair, ktorý tento model vyrába, malo lietadlo inštalovaný zánovný motor z lietadla Piper Malibu.  Bartels dodal, že bol prítomný na rokovaniach s FAA pri prejednávaní otázok ohľadne bezpečnosti a výcviku týkajúcich sa lietadla typu Lancair. Podobná nehoda so zlomením kľukovej hriadele sa udiala už po niekoľkýkrát za posledných pár rokov. „Takéto zlyhanie je abnormálne, "povedal Bartles.

 

Sériovo vyrábané lietadlo Piper s podobným motorom, ako bol inštalovaný v lietadle Lancair malo incident v decembri 2007, kedy došlo k núdzovému pristátiu, dodal Bartles. Vtedy pilot s tromi cestujúcimi na palube núdzovo pristál v Aspene (Colorado, USA). K žiadnemu zraneniu vtedy nedošlo.

 

 S chýbajúcou vrtuľou bolo lietadlo odrazu nevyvážené. Bartels dodal, že je obdivuhodné, že sa Smithovi s lietadlom vôbec podarilo pristáť. 

Smithovi a jeho spolucestujúcemu, Davidovi Henrymu (59) nebola spôsobená žiadna ujma na zdraví. Pri pristátí však zahynul Jones, ktorý bol v tom čase na obchodnom jednaní na ostrove. Jones si pri počúvaní jeho iPodu a pri behaní pravdepodobne neuvedomoval, že sa na neho rúti lietadlo v núdzi.

 PILOT

 Smith vo štvrtok potvrdil, že so stavbou lietadla začal po odchode do dôchodku. Projekt stavby lietadla ho vyšiel spolu s priateľom na približne 8 rokov a niekoľko týždňov (približne 14 000 pracovných hodín). Dodal, že osvedčenie od FAA dostal v januári 2009.

 Smith odmietol odpovedať na konkrétne otázky týkajúce sa incidentu, po odporúčaní svojho právnika.

 "Je mi ľúto, to určite," povedal. "Jednoducho nikdy neviete, čo sa stane z minúty na minútu."

Lietadlo, ktoré plávalo v slanej vode, kým ho federálni úradníci odstránili z pláže deň po pristátí, je pravdepodobne zničené", dodal.

 Prisátie

Lietadlo, ktoré mierilo do Hampton Roads Executive Airport (Virginia) začalo mať ťaźkosti s motorom približne 90 minút po vzlete z letiska Orlando na Floride vo výške približne 13 000 stôp. Dispečer námornej pechoty na stredisku riadenia letov v Beauforte odporúčil Smithovi pristáť na letisku Hilton Head.

Vrtuľa však počas letu odletela a došlo k úniku oleja, ktorý znemožnil výhľad Smithovi cez čelné sklo.

Bartles dodal, že došlo k úniku približne 8-12 litrov z prednej časti kľulkového hriadeľa na čelné sklo.

„Nemal šancu vidieť von z kabíny“ dodal Bartels.

Piloti sa rozhodli vykonať núdzové pristátie na pláži.

 Lietadlo pristálo severne od Hilton Head Marriott Resort and Spa na Palmetto nedaleko ulice Armeda Street, čo je približne 6km od letiska Hilton Head. V momente dotyku lietadla so Zemským povrchom letelo približne 240 km/h, dodal Bartels.

 Dick Knapinski, hovorca Leteckej amatérskej asociácie povedal, že pláž bola v tej chvíli pravdepodobne najvhodnejšou voľbou pre núdzové pristátie.

"Vykonané núdzové pristátie bolo správnym rozhodnutím" dodal Knapinski. "Bohužiaľ mŕtvy muž bol v nesprávnej chvíli na nesprávnom mieste" .

 VYŠETROVANIE

Hovorca NTSB Keith Holloway dodal vo štvrtok, že lietadlo bolo prevezené do Virginie na ďalšie expertízy.

 Dôkladné vyšetrenie môže trvať viac ako rok, ale predbežné správy by mali byť vydané v nasledujúcich týždňoch, povedal Holloway.

 Podľa údajov FAA celkovo 51 amatérsky vyrobených lietadiel Lancair bolo zainteresovaných do leteckých nehôd v posledných piatich rokoch. Zomrelo pri nich 44 ľudí.

 

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...