Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Lietadlá a zemepis: Zaujímavosti od Bratislavy po Havaj

25.12.2014 | Majo Oravec

Vedeli ste, že...? Šesť odpovedí zo sveta lietadiel.

Na úvod začneme niečím jednoduchším, dalo by sa povedať chrumkavejším. Potom nebude chýbať trošku geometrie, zemepisu a napokon aj svetový rekord. Poďte sa na to všetko pozrieť spolu s nami.

Vedeli ste, že..?

1. Plne naložený Boeing 777-200LR by z Bratislavy doletel do austrálskeho Sydney bez medzipristátia? Podmienkou by bol let po ortodrome, ktorá má dĺžku 15 900km, kedže dolet tohto lietadla sa pohybuje na hranici 17 300 km.

Čo je ortodroma?


Najkratšia spojnica dvoch bodov na guľovej ploche. Tvorí ju priesek teoretickej roviny s danou guľovou plochou. Rovina je daná tromi bodmi – začiatkom uvažovanej spojnice, jej koncom a stredom guľového telesa.

 

2. Lietadlo smerujúce z Bratislavy do Tokia by po štarte mierilo kurzom 043 takmer na Waršavu a letelo by severne od Moskvy napriek tomu, že Tokio leží o 13 stupňov zemepisnej šírky južnejšie ako Bratislava?

Dôvodom je guľatosť zemegule. Preto jednotlivé najkratšie spojnice (ortodromy) pretínajú poludníky a rovnobežky pod iným uhlom na každej rovnobežke. Čo sa nám javí ako najkratšia cesta na dvojrozmernej mape, je v skutočnosti úplne inak.

3. Prípadná pravidelná linka z Bratislavy do Honolulu na Hawajských ostrovoch v Tichom oceáne by viedla cez severný pól a merala by 12 300 km?

 

4. Lietadlo, ktoré by na severnej pologuli letelo nonstop zemepisným kurzom 090 alebo 270, čiže na západ alebo východ, by sa po Xtom otočení okolo zemegule dostalo na severný pól? V prípade južnej pologule by to bol južný pól. Tento jav je daný poludníkovou zbiehavosťou a let by prebiehal po takzvanej loxodrome. Iná situácia by bola na rovníku, kde sú všetky rovnobežky kolmé na rovník a liedadlo by celý čas letelo presne po rovníku.

 

Čo je loxodroma?

 

Krivka na povrchu zemeguľe, ktorá pretína všetky rovnobežky pod rovnakým uhlom. Let podľa kompasu prebieha po loxodrome. Loxodromická spojnica dvoch bodov je vo všeobecnosti dlhšia ako ortodromická, avšak pri kratších vzdialenostiach je tento rozdiel zanedbateľný.

 

 

5. Najdlhšia aktuálne lietaná nonstop linka je z Dalasu do Sydney a meria 13 800km? Obsluhuje ju austrálsky Qantas s A380. Let trvá takmer 17 hodín, prekonáva 8 časových pasiem, vrátane dátumovej čiary.

6. Boeing 777-200LR drží svetový rekord v preletenej vzdialenosti civilného dopravného lietadla? Let (dlhý 21 600 km) smeroval z čínskeho Hong Kongu na východ cez Tichý oceán ponad Spojené štáty, Atlantický oceán do Londýna. Trval 22 hodín a 42 minút. Bol bez pasažierov a kapitánom bola žena.

Autor obrázkov/animácií: Ondrej Mitter

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...