Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Najkratšie linky: v cieli o pár minút

11.12.2014 | Michal Domček

Letecké spojenie Bratislava – Viedeň bude patriť k najkratším na svete.

Poznáte to: nastúpite do lietadla, pohodlne sa usadíte, zapnutie bezpečnostných pásov, štart... a pásy si odopínate až po pristátí, ktoré nasleduje po krátkom čase. Že takto lety bežne neprebiehajú? Máte pravdu, niekoľko ultra-krátkych liniek sa však na svete nájde.

Do Viedne aj letecky

Zaradiť sa medzi ne môže aj spojenie Bratislava – Viedeň, ktoré pred pár dňami ohlásila letecká spoločnosť Fly Niki na tlačovej konferencii v Bratislave. Dĺžka letu z BTS na Schwechat je odhadovaná na 15 minút a cestujúci by v lietadle nemali stráviť viac než hodinu, vrátane nastupovania a vystupovania. Cestovanie medzi Viedňou a Bratislavou tak môže dostať po časoch legendárnej viedenskej električky či dnešných alternatívach na ceste, železnici a loďou po Dunaji celkom novú dimenziu.

Prekonáme Arabov?

Krátke medzinárodné trasy sú skôr doménou exotických krajín. Spoločnosť Gulf Air prevádzkuje niekoľkokrát denne linku medzi Bahrajnom a letiskom Dammam v Saudskej Arábii, kde let trvá 35 minút. Podobnú dĺžku má linka Lufthansy z Bahrajnu do Dohy v Katare. Iba 20 minút trvá let zo Zanzibaru do Tanzánie na letisko Dar es Salaam, ktorý vykonáva Zan Air.

Skok medzi ostrovmi

Najkratšie pravidelné lety s trvaním do 10 minút majú jedno spoločné: spájajú rôzne ostrovy či ostrovčeky. Rekordérom v krátkosti letu je škótska spoločnosť Loganair a jej linka medzi Orknejskými ostrovmi Westray a Papa Westray. Vzdialenosť približne 2,7 km prekoná lietadlo Britten-Norman Islander do 2 minút, pri ideálnych poveternostných podmienkach dokonca za 47 sekúnd. Občerstvenie sa na palube pochopiteľne nepodáva :)

 

foto: britten-norman.com

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...