Používaním stránok prevádzkovaných PROFIPILOT, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.OK
ilustrative picture

Čas sú peniaze. Vedia to v Holandsku aj v Šanghaji

20.11.2013 | Michal Domček

KLM skracujú čas nasadania do lietadla, v Číne je zas najrýchlejšia kontrola víz.

Čas, ktorý strávia cestujúci na letisku z dôvodu všetkých procedúr súvisiacich s letom, je v dnešnej dobe stále relatívne dlhý. Vďaka ľudskému umu a moderným technológiám sa však objavujú drobné vylepšenia a niektoré z nich si dnes predstavíme.

170 pasažierov za 17 minút

Za akú dlhú dobu naplníte pasažiermi Boeing 737-800 s kapacitou 170 miest? Najväčšie americké letecké spoločnosti ako American či US Airways udávajú čas okolo polhodiny, nízkonákladovka Spirit Airlines to zvláda za dvadsať minút. Tento údaj nedávno zlepšil holandský dopravca KLM, keď s pomocou nového „nastupovacieho“ systému dosiahnu naplnenie lietadla za 17 minút. Inšpiráciou pre Holanďanov boli systémy radenia zákazníkov, fungujúce napríklad v bankách či na rôznych úradoch.

Chce to systém

Ide vlastne o algoritmus, ktorý zoradí čísla sedadiel do najvýhodnejšej sekvencie obsadzovania. Namiesto napĺňania jedného radu sedadiel po druhom plánuje KLM obsadzovať, smerom od zadnej časti lietadla, najprv sedadlá pri okne. Nasledujú cestujúci sediaci v strede a na záver sú obsadzované sedadlá pri uličke. Systém vyvinutý v spolupráci s vysokoškolskými študentmi zohľadňuje aj výnimočné prípady, ako sú rodiny s malými deťmi či hendikepovaní pasažieri, u ktorých je čas nastúpenia o niečo dlhší.

Najrýchlejšia kontrola víz na svete?

Nedávny prieskum, vykonaný na stovke najväčších letísk na svete, prisúdil toto prvenstvo medzinárodnému letisku Pudong v Šanghaji. Kontrola víz tu prebieha na 47 stanovištiach, ktoré dokážu zvládnuť 70 až 90 cestujúcich za minútu. Najvyťaženejšie čínske letisko sa môže spoľahnúť na moderný elektronický systém monitorovania toku pasažierov, ako aj na pravidelne školených zamestnancov.

foto: facebook.com/klm

Diskusia k článku

Zobraziť celú diskusiu
načítavam...